Koç Üniversitesi'nin 30'uncu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yıldönümünün kutlandığı bu son derece özel günlerde Koç Üniversitesi'nin Yeni Rektörü olmaktan onur ve gurur duyuyorum. 28 yılı aşkın bir süredir dünya çapında gerçekleştirdiğim heyecan verici akademik, bilimsel ve kültürel yolculuğun ve son dokuz yılda Almanya'daki Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’ndeki araştırma grubumla gerçekleştirdiğim birçok bilimsel atılımın ardından yeniden İstanbul’dayım.   Üniversitemizin büyük potansiyelinden beslenen misyonum, bu olağanüstü fırsatı layığıyla değerlendirmek ve mükemmellik ve yeniliklerle dolu bir geleceğe doğru rotamızı çizmektir.   Bu harikulade üniversitenin lideri olarak, öğrenciler, öğretim üyeleri, idari çalışanlar ve mezunlardan oluşan topluluğumuzun gücünü artıracak ve mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edeceğim. Hep birlikte çalışarak, yalnızca kurumumuz ve ülkemiz içinde değil, bölgemizde de sınırları aşabileceğimize ve aşacağımıza yürekten inanıyorum.   Üniversite olarak hedefimiz, yarının liderlerini, mucitlerini ve fark yaratanlarını yetiştirmek ve tüm dünyada anlamlı bir etki yaratmaları için desteklemektir. Bu nedenle, en iyi öğretim üyeleri ve öğrencileri bir araya getirmeye ve meraklarını, yaratıcılıklarını, gelişimlerini beslemeye; üniversitemizi destekleyecek en yetkin personel ile dünya standartlarında eğitim ve dünya çapında araştırmalar üretmek için gerekli ortamı yaratmaya odaklanacağım.   Ben, araştırmanın inovasyon ve ilerleme için şart olduğuna inanıyorum ve dönüştürücü keşifleri teşvik etmek için gerekli kaynakları ve desteği sağlamayı görev addediyorum.
Önceliklerim:  
 • Üniversitemizdeki mevcut ileri seviye araştırmaları geliştirmenin yollarını bulmak ve büyük bilimsel atılımlar için yeni yollar açmak.
  • Farklı fakülteler ve bölümlerin uzmanlıkları arasında köprüler kuran disiplinlerarası işbirliklerini keşfetmek ve çeşitli bakış açılarının araştırmalarımızı ileriye taşımak üzere bir araya geldiği bir ortamı teşvik etmek.
  • Özel sektörün önde gelen kuruluşları ve araştırma kurumlarıyla ortaklıklar kurarak, sadece çalışmalarımızın etkisini artırmakla kalmayıp aynı zamanda önemli kaynaklar ve bilgi paylaşımı fırsatları sağlayan dinamik bir ağ oluşturmak.
  • Merak ve risk alma kültürünü teşvik etmek koşuluyla araştırmacılarımızı kendi alanlarında devrim yaratma potansiyeline sahip olan iddialı ve yüksek riskli projeler yürütmeye yönlendirmek.
  • Araştırma kalitesini artırmak ve yenilikçiliği teşvik etmek için doğru kaynaklar ve istikrar ile akademik ve idari personelimizi geliştirmek ve yeniden canlandırmak.
 • Akademik mükemmelliğimizi geliştirmeye devam etmek ve en üst düzey lisans ve lisansüstü öğrencileri üniversitemize kazandırarak entelektüel potansiyelimizi yükseltmek.
  • Kariyerinin erken aşamalarındaki araştırmacıları ve lisansüstü öğrencileri mentorluk programları, hibeler ve burslar aracılığıyla destekleyerek onları yeni ve cesur fikirler geliştirmeleri ve alanlarındaki en güncel araştırmalara katkıda bulunmaları için desteklemek.
 • Öğretim üyeleri, idari çalışanlar, öğrenciler, mezunlar ve diğer paydaşlarımızdan oluşan gerçek bir topluluk olmaya odaklanmak.
  • Ortak başarılarımızı ve ulaştığımız kilometre taşlarını kutlamak; öğretim üyeleri, idari çalışanlar, öğrenciler ve mezunların başarılarını takdir etmek ve bizi bir araya getiren kolektif gururu ve kimliği pekiştirmek.
  • Çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik eden girişimleri destekleyerek üniversite topluluğumuzun farklı bakış açıları, deneyimler ve geçmişlerden oluşan zengin bir dokuyu yansıtmasını sağlamak.